Oku ve Düşün

Abraham Lincoln’den (Oğlunun Öğretmenine) Mektup Var

Tüm insanların dürüst ve adil olmadığını öğrenmesi gerek, biliyorum. Ancak şunu da öğretin ona; her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık, kendini adamış bir lider vardır. Her düşmana karşılık bir dost olduğun da öğretin ona. Zaman alacak biliyorum, fakat öğretebilirseniz, kazanılan bir doların bulunan beş dolardan daha değerli olduğunu öğretin ona. Kaybetmeyi öğretin ona ve aynı zamanda kazanmaktan neşe duymayı. Kıskançlıktan uzaklara yöneltin onu. Eğer yapabilirseniz, sessiz kahkahaların gizemini öğretin.

Bırakın şimdiden öğrensin zorbaların yalnızca görünüşte galip olduklarını. Eğer yapabilirseniz, kitapların mucizelerini öğretin ona. Ama ona sessiz kalabileceği zamanlar da tanıyın ki gökyüzündeki kuşların, güneşin, göz önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin gizemini düşünebilsin. Okulda hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğretin oğluma. Ona, herkes onun hatalı olduğunu söylediğinde bile fikirlerine inanmasını öğretin.

Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı sert olmayı öğretin, ona. Herkes birbirine takılmış bir yöne doğru ilerlerken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalışın oğluma. Tüm insanları dinlemeyi öğretin, ama dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmeyi ve yalnızca iyi olanları almayı da öğretin. Eğer yapabilirseniz, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğretin ona. Tabii, gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğretin.

Herkesin, kendi iyiliği için çalıştığına inananlara dudak bükmeyi ve aşırı ilgi gösterenlere daima dikkat etmeyi öğretin. Ona, beynini ve gücünü en yüksek bedeli ödeyene satmayı ama kalbine ve ruhuna hiçbir zaman fiyat etiketi koymamayı öğretin. Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamayı ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik ayakta kalıp savaşmayı öğretin oğluma. Ona nazik davranın ama onu asla kucaklamayın. Çünkü çeliği ancak ateş saflaştırır. Bırakın, sabırsız olacak kadar cesareti, bırakın cesur olacak denli sabrı olsun. Ona her zaman kendisine karşı derin bir kıvanç taşımayı öğretin. Böylece insanlığa karşı da derin bir inanç taşıyacaktır.

Evet biliyorum, sizden isteklerim çok büyük. Yine de ne kadarını yapabileceğinize bakın ve elinizden geleni yapın, lütfen. Oğlum çok iyi ve çok küçük bir insan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.