Genel

Anladım, Hayat 35’inde Başlıyor

Anladım hayat 35 inden sonra başlıyor, çünkü;

Koşarken düşsen bile, yeniden ayağa kalkıp koşacak cesaretin, kırılan hayallerini yerden toplayıp tekrar hayal kuracak enerjin vardır.

35’ ten sonra bir de küçük çocuğun varsa yaşlanmayı erteledin demektir. Unuttuğun çocukluğunu yeniden yaşar, çocuğunla beraber tekrar çocuk olursun. Çocuğunla evcilik oynarken onunda seninki gibi bir çocukluk yaşamasını istersin. Akşam ezanı okunup da annen seni eve çağırana kadar mahallede oynadığın saklambacı, yerden yükseği, yakan topu o da oynasın,  arkadaşlarınla para birleştirip aldığın meybuzları, cinoları, çokomelleri yerken duyduğun mutluluğu o da duysun istersin.

35’ten sonra endişelerin çoğalır ama hayata duyduğun inanç da artar.

35’te artık daha tecrübelisindir. Daha az kırılır, daha çok dinlersin. Sessizce ağlamayı, gözyaşlarını içine akıtmayı öğrenirsin.

Önceleri yalnız kalmaktan korkardın şimdi ise kendinle baş başa kalmak büyük bir lüks haline gelir; kendine ayırdığın zamanlar kıymete biner.

35’ten sonra daha az uyur, daha çok kahve içersin. Rejim yapmaya başlarsın; öğrenirsin ki 35’ten sonra ne yesen yarıyormuş.

Kozmetiğe de daha bilinçli yaklaşırsın. Ucuza aldığın kremler yerini nitelikli olanlara bırakır çünkü; kırışıklar göz kırpmaya başlamıştır. Yer çekiminin olduğunu 35’ten sonra anlarsın.

35’ten sonra sosyal medya ile bir imtihanın kalmamıştır. Doymuşsundur artık. Sosyal medya amaç değil araç haline gelir.

Her yıl doğum günümde kendimi sorgularım, gerçekten 1 yaş daha olgunlaştım mı? Yaşadıklarımı, acı, tatlı tecrübelerimi gözden geçiririm. Bazen 1 yaş bazense 3 yaş olgunlaştığımı fark ederim. Ama yaşımı sorarlarsa hep 35 olduğumu söyleyeceğim 🙂

Anladım, Hayat 35’inde Başlıyor” üzerine 2 yorum

  1. Harika bir yazı Gamze Hanım.Ben de anladım 35”ten sonra değer bilene değer verildiğini.Gözyaşların akarken şimdi değil sonra ağlaman gerektiğini

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.