GenelOku ve Düşün

Baby Shower Yapma, İyilik Yap!

baby shower

Kızımın doğumunun yaklaşmasıyla bende her anne, baba gibi bebeğimin dünyaya gelişini sevdiklerimle kutlamak, geleceğe güzel bir anı bırakmak istiyorum. Eminim çoğu anne, baba adayının içinden geçiyordur bu. İlk aklıma gelen, Türkçe de bir anlamı olmayan ama ne yazık ki dilimize çoktan gelip yerleşen “baby shower” partisi yapmak oldu. Aslında, neden ilk aklıma bu masraflı partinin geldiğini düşündüğümde moda olan bir akım olduğunu haliyle çok fazla sosyal medya da, televizyon da yayınlanmasıyla bilinçaltıma yerleştiğini anladım.

Her “baby shower” partisi aynı düzendedir; uzun bir masa, üzerine süslü bir masa örtüsü, aynı konseptle hazırlanmış türlü içecekler, kekler, kurabiyeler, ortaya büyükçe şekilli veya iki katlı şeker hamurlu bol gösterişli bir pasta, arkaya balon süslemeleri, asma süsler, konfetiler vs. Bu kadar ayrıntıyla sizin uğraşmanıza bile gerek yok. Bunun için organizasyon firmalarıyla anlaşıp, ücretini ödeyip gerisini onlara bırakabilirsiniz. Sonra da karşısına geçip yüzlerce fotoğraf çektiriyorsunuz. Misafirleriniz için görsel bir şölen ancak yiyeceklerin tatları konusunda şüphelerim var. Göründükleri kadar lezzetliler mi tazeler mi orasını bilemiyorum.

Bu organizasyonu yalnızca bebek doğduğunda değil, çocuklarının her doğum gününde yapan aileler var. Bunları düşündüğümde, tüylerim diken, diken oldu ve bu partinin bana göre olmadığına kanaat getirdim.

Bu kadar parayı iki tane fotoğraf çektireceğim diye süslemelere ve tabi ki lezzetsiz, sağlıksız yiyeceklere vereceğime çocuğum için hayırlı bir iş için kullansam daha anlamlı olmaz mı? Örneğin kuraklıkla mücadele ettiğimiz şu günlerde, yeşile, ağaca en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda bebeğin dünyaya gelişini müjdelemek adına ağaç fidanları hediye etsek etrafımıza? Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına, sosyal yardım derneklerine yardımda bulunsak? Yardıma muhtaç bir aileye el uzatsak? Partiye ayırdığınız bütçeyi çocuğunuz adına bir hayır işinde kullansanız, ona çok daha anlamlı ve güzel bir anı bırakmış olmaz mısınız? Yine her doğum gününde çocuğunuzla bir sosyal aktivite yapsanız? Bir huzur evini, bir kimsesizler yurdunu ziyaret ederek belki de doğum günü pastanızı oradaki insanlarla paylaşsanız hem siz hem de onlar mutlu olsa güzel olmaz mı?

Bu şekilde davranarak çocuğunuzun sosyal gelişimine, ülkesine daha hayırlı bir insan olmasına da katkı sağlamış olursunuz. Bebeğinizin dünyaya gelişini elbette kutlayın. Doğum günü partileri verin ancak çok paralar harcamak yerine harcamaları minumum tutup, o bütçeyi de en azından sene de bir gün iyilik yapmak için kullansanız daha iyi olmaz mı?

Yazan: Atalante

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.