Oku ve Düşün

Bazı Çocuklar Neden Oyun Oynamaz?

Bu sorunun birden fazla sebebi vardır. Belli başlı oyunsal etkinliklerde karşılaşılacak bozuklukların kaynakları;

  • Annenin emzirme döneminde hastalık ve bunun gibi sebeplerden aniden sütünden kesilmesi ve kısa dönemde olsa anneden ayrı kalması; terk edilmişlik kompleksinin oluşması
  • Annenin çocuğa gerçek eşya ve mutfak öteberileri ile oynamasını yasaklaması, işe yaramadığını tekrar etmesinin çocukta gerçekten işe yaramaz inancını uyandırması
  • Başka çocuklarla oynanması engellenen çocuk ya da çocuğun oyununda sürekli kusurları bulunup, çocuğa bunu söyleyerek oyuna bozguncu bir tutumla müdahale
  • Beşik çocuğu iken, oyun içgüdüsünün dışavurumunun engellenmesi, vücudunu keşfetmesini engelleme, aykırı bulma
  • Özellikle 0-2 yaş döneminde oyunu yarıda kesip çocuğun yanından ayrılmak
  • Oyun isteklerinde babanın çocuğu reddetmesi annesinin reddetmesinden daha baskın fakat eşit derecede olumsuz etkisi olması
  • Yalnız ve iletişimsiz kalan çocuğun kendini televizyon veya telefonla oyalayarak iletişim bozukluğunun oluşması
  • Çeşitli hastalıklar ve sebeplerde oyunsal etkinliklerde bozukluğa yol açabilir.

Önemli olan çocuktaki oyunsal etkinliğin aksamadan gelişmesini sağlamaktır. Neden bu kadar önemli bu oyun? Çünkü ruh bilimciler de istatiksel olarak oyun oynama yeteneğini yitirmiş çocukların, büyüdüklerinde de çalışma yeteneklerinde eksiklikleri saptamışlardır. Bir çocuğun oyundan alıkoyulması geleceğinden alıkonulması anlamına geliyor.

Oyunlarındaki olumsuz müdahaleler gelecekteki davranış ve tertiplerine aynen yansıyor. Bu yüzden çocuğun en iyi arkadaşı oyunla arasını düzeltmeliyiz.

Aile içi iletişim, etkinlik ve oyunlarda eşlik edebilmeliyiz. Oyunlarda vurma, çarpma, çelme, hakaret eden çocuklara da kuralcı konuşmalar ve uyarılar anlık çözüm olacaktır.

Tatmin edilemeyen çocuğun oyun oynama kurgusu da yetersiz oluyor. Teknolojik oyunlar, ders arası silgiden hamur, kâğıttan uçak, çocuğu oyun olarak tatmin etmiyor. İletişimsel, grup oyunlarından yoksun kalıyor.

Özellikler arasına minik olarak sığdırdığımız teknoloji günümüzde en büyük iletişimi engelleyen faktör. Evlerimizin içi de, bunu destekliyor. Ebeveyn aynı durumdayken armut dibine düşüyor.

Çocuklarımızın geleceği için oyunun önemi ve yoksunluğunu yaşayan çocuklarımızın travmatik sebeplerini de düşünerek önemseyelim.

Kaynaklar: Dr. Hans Zulliger’in hastalarından gözlemler

Rehberlikservisi.net – mhthayat.com

Hazırlayan: nysa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.