Oku ve Düşün

Geri Döndüler

Nicholas Barkley 1994 yılında 13 yaşında kaybolan bir çocuk. Kendisi o çevrede bela çocuk olarak da bilinmekteydi. Annesine, arkadaşlarına şiddet uygulayan oldukça yaramaz bir gençti. Bu sebeptendir ki ilk kaybolduğu günler çok üzerinde durulmamış fakat sonra aylar yıllar geçmiş ve Nicholas asla ortaya çıkmamıştır. Ta ki 3 yıl sonra bir gün Nicholas’ın bir İspanyol köyünde ağlar durumda bulunduğu ihbarı gelene kadar. Bunun üzerine Nicholas hemen Amerika’ya gönderilir ve ailesine teslim edilir. Aile çok mutlu bir şekilde karşılarlar çocuklarını fakat sarışın ve mavi gözlü olan Nicholas çok değişmiş ve kahverengi saçlı kahverengi gözlü biri olmuştur. Yine de aile onun Nicholas olduğuna inanmıştır. Nicholas polislere bir fuhuş çetesinin eline düştüğünü kendisine zorla Fransızca öğretildiğini, saç ve göz renginin ise tanınmaması için değiştirildiğini anlatmıştır. Yaşadıklarından dolayı daha sessiz ve içine kapanıktır, hiçbir şey hatırlamıyordur. Ablası Nicholas’a Aile fertlerinin resminin bulunduğu bir albüm götürür ve ona “Bu senin yeğenin, bu annen, bu ağabeyin diyerek herkesi tek tek anlatır. Hatta evlerine götürürler Nicholas’ı. Bu işe inanmayan tek kişi ise Nicholas eve geldiğinde ona “iyi şanslar diyen ağabeyidir. Polis Nicholas’a inanmamış olsa da aile ile 3,5 ay yaşamıştır. Çünkü aile ısrarla “bu Nicholas” demekteydi. Hatta buna ben Nicholas’ım diyen seri taklitçi Frederic Bourdin bile şaşırmıştı. Evet olayı araştıran dedektif Parker bu kişinin Nicholas değil bir suçlu olan Frederic Bourdin olduğunu ortaya çıkardı. Frederic Fransız asıllıydı ve İnterpol tarafından “Bukalemun takma adıyla da aranmaktaydı. Frederic tüm hayatını kayıp çocukları taklit edip, sahte kimlikler yaratarak geçiriyordu. Bugüne kadar Beş yüzden fazla sahte kimlik kullanmıştı. Sonunda her şey ortaya çıktığında Frederic tutuklandı. Polisin uyarılarına rağmen Frederic’in Nicholas olduğunda ısrarcı olan aile, akıllara Nicholas’a ailesinin bir şeyler yaptığı şüphesini getirdi. Nicholas asla bulunamadı.

Nicholas ve Frederic

Fakat Natascha Kampusch 8 yıl sonra bulundu. 2 Mart 1998 yılında 10 yaşındayken Viyanada okul yolunda Wolfgang Priklopil tarafından kaçırıldı. Wolfgang Priklopil kızı evinin garajında mutfak lavabosunun altından girilen, gizli bir geçitle gidilebilen ses geçirmeyen bir odada tuttu. Natascha 6 ay boyunca ışıksız bir hücrede tutulduğunu, aç bırakıldığını söyledi. Priklopil arada ona yemek vermeye gidiyordu. Natascha’nın ailesi polise gitmiş onu her yerde aramışlardı. Mobese kayıtlarından beyaz bir minibüs tespit edilmişti. Polis o çevredeki tüm beyaz minibüsleri araştırdı hatta priklopil’in evine de gidildi fakat mutfak lavabosunun altında gizli bir geçit olduğunu hiç akıllarına getirmemişlerdi. Yani Orada olduğunu tek bilen priklopil olduğu için Natascha artık ona bir şey olursa ben burada tek başıma ölür giderim diye düşünmeye başlamıştı. Sonraları Prikropil ve Natascha arasında bir güven bağı oluştu. Prikropil, Natascha’nın bazen evin içinde gezmesine izin veriyordu. Natascha’nında kaçmaya çalışmaması iyice bu güveni arttırdı. Sonraları Prikropil’in aracıyla dışarıya da çıkmaya başladırlar. Fakat Natascha bir türlü kaçırıldığını söylemeye cesaret edemedi. Tam 8 yıl sonra bir gün bahçede arabayı yıkarken bahçe kapısının açık olduğunu ve Prikropil’in uzakta olduğunu fark etti. Bu son şansım artık diyerek koşarak bahçeden dışarı çıktı ve bağırmaya başladı. Etraftaki insanlar tarafından kurtarılan Natascha tedavi altına alındı. Prikropil ise bir trenin önüne atlayarak intihar etti. Bu olayın “3096 days” adında filmi yapıldı.

Natascha ve Priklopil

Shawn Hornbeck 2002 yılında arkadaşıma gidiyorum diyerek evden çıkmış ve kaybolmuştu. Ailesi ve polis kendisini günlerce aradılar. Fakat Shawn asla bulunamadı. Ailesi Shawn Hornbeck adında bir dernek kurdu. Kendileri gibi ailelere yardım etmek ve kaybolan çocukları aramak için. 4 yıl sonra Ben Ownby adında 13 yaşında başka bir çocuk daha kayboldu. Çocuğu en son gören başka bir çocuk onu beyaz bir pikabın aldığını söyledi. Hatta pikapla ilgili çok detaylı bilgiler verdi. Polis önce çocuğun her şey’i uydurduğunu düşündü ve çocuğu yalan testine soktular ama çocuk doğruyu söylüyordu. Bunun üzerine harekete geçen polis her yerde bu pikabı aradı. En son polise gelen bir ihbar bu aracın bir pizzacının olduğu yönündeydi. Hemen harekete geçen polis önce FBI’dan yardım istedi. FBI bu olay için bir kadın ajan atadı. Bu kadın yalan detektörü olarak bilinen, yalan söyleyen kişiyi hemen tespit eden bir kadındı. Ajan bahsedilen pizzacıya gidip şüpheli pikabın sahibi Michael Devlin’i sorguya çekti. Bir süre sonra Michael Devlin suçunu itiraf etti. Hatta Shawn diye bir çocuğu kaçırdığını da itiraf etti. Polis hemen Michael Devlin’i de alarak çocukları tuttuğu eve gitti. İçeri girdiklerinde Shawn ve ben Ownby bir video oyunu oynuyorlardı. Ben polisleri görünce çok sevindi. Onlara doğru koşup arkalarına saklandı ama Shawn hiç tepki vermemiş, olduğu yerde kalakalmıştı. Çünkü kurtulmak için tüm umudunu kaybetmişti. Tam 4 gün sonra Ben Ownby, 4 yıl sonra ise Shawn bulunmuştu. Kurtulduktan sonra yaşadıklarını anlatan Shawn arkadaşına giderken arkasından gelen beyaz bir pikabın bisikletine çarpıp kendisini düşürdüğünü ve sonrasında arabasına atıp bağırırsan seni öldürürüm diyerek tehdit ettiğini anlattı. Shawn ne yazık ki her gün bu adam tarafından cinsel saldırılara uğramış, zincirlere bağlanmıştı. Sonraları Shawn Michael’a yalvararak “ne olur beni bu evden çıkar, söz kimseye söylemeyeceğim, soranlara senin için babam diyeceğim” diyerek ve adamın her istediğini yaparak Micheal’ın güvenini kazanmıştı. Hatta artık market alışverişlerini bile birlikte yapıyorlardı. Herkese de biz baba oğuluz diyorlardı. Komşuları çevredeki herkes de bunu böyle biliyordu. Sonraları Michael artık Shawn’dan sıkıldığını ve daha küçük bir çocuk istediğini söylemeye başladı. Bunun üzerine Shawn ona yalvarmış “Lütfen başka çocuğa bunu yapma” demiş ama Micheal Ben’i kaçırıp eve getirmişti. Hatta ona da cinsel saldırıda bulunmak istemiş ama Shawn onu korumuş, bunun olmasına izin vermemişti. Michael tutuklandı. Hapishanede bıçaklandı ama kurtuldu. Shawn ve Ben ailesine kavuştu.

Shawn ve Ben ve Michael

Nerede olursak olalım kötü, hasta ruhlu, tehlikeli insanlar her yerde. Bu yüzden bunu bilerek yaşamak ve çocuklarımızı yaşatmak en güvenlisi. Karanlık insanların, hiçbir çocuğun ışığını söndüremediği bir dünya dileği ile …

Hazırlayan: Mars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.