GenelOku ve Düşün

Kader Nedir? Hayatımızda Kaderin Etkisi

Herkesin doğduğu şehrin, doğduğu yılın üzerinde mirası; doğduğumuz yıl gökyüzündeki hareketlerin üzerimizde etkisi vardır. Kimse boşu boşuna bulunduğu ülkede ve şehirde doğmaz. Kendi potansiyeline göre orada bulunur. Zihnimiz itiraz etse de bu bizim ihtiyaç onayımızdır.

Eğer hayatın mekanizmasını bilmezsek, kaderci oluruz. Cüz’i iradeyi göremeyiz. Bir binanın 5. Katından farklı, 30. Katından farklı, uzaydan daha farklı görürüz. Açılar ve mesafeler değişir ama bakan göz hep aynıdır. İşte bunun adı şuurdur. Bu şuur kaderimizi şekillendiren cüz’i irademizdir.

Sistem iyiyi kötüyü ayırt etmeden kopyalar. İnancını ve kaderini oluşturur. Televizyon izler onu kopyalarsın, anne, babanı izler onu kopyalarsın. Hayat inandırıldıklarımızdır. Kabımızda olan, bildiğimiz şey ne ise kaderimiz o olur.

Bu konuda en iyi örneği yaşanmış bir olaydan verebiliriz: Brezilya’da timsahın bacağını kopardığı bir çocuğun, bacağı yeniden uzuyor. Bacak gibi olmasa da bir uzuv olarak uzuyor. Bilim adamları bu çocuğu gözleme aldığında devamlı kertenkeleler ile oynadığını görüyor ve çocuk kopan parçaların yerine yenisinin uzadığına inanıyor. Görerek kopyalıyor bu artık inanç haline geliyor. İnancı da kaderi oluyor ve uzuv olarak bacağı uzuyor.

Bizi bu ana getiren gelenek, görenek ve aktarılanlardır. Geçmişimizi kabul edip, şikâyet etmeden, bizi başarılı kılanın bu olduğunu bilmeliyiz.

Zihnimizdeki putları yıkıp, Sırtımızdaki paltoyu çıkarabilirsek yeniyle buluşuruz. Beynimizi temizleyip, sıfırlarız. Anda olmak tam da bu olur! Kaderdeki bilmeyerek teslim olmak, inandıklarımızı yanımıza almadan teslimiyettir.

Ateşte yürümezsin, yanarım dersin. Peki, yürüyen yok mu? Var!

Yazan:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.