GenelOku ve Düşün

Kiloların Ruhsal Sebebi

kiloların_ruhsal_sebebi

Kilolar hangi travmamızı bize anlatıyor? Hangi tarafımızı zayıf buldu ki oraya toplanıyorlar?

Kilolar bedenin hangi bölgesinde birikiyorsa; beden bu alanlardaki bir sorundan söz ediyordur.

Çocukluktan beri gelen herhangi bir zorlama, hastalık ya da korku bedenin kendini koruyabilmesi için onu yağlanmaya sevk eder.

Korunma ihtiyacı devam ettiği sürece yağlanmaya ihtiyaç devam edecektir.

Kişinin burada kendini savunmak ve korunmak için bir kalkan olarak ürettiği yağ dokusu kendine ve yaşama, güvene geçebildiği sürece kolaylıkla, sağlıklı bir hale dönüşebilir.

  • Göbeğin üst tarafında toplanmış yağlar; babaya, erkeğe ve bir gelecek planı olmamasına öfkeyle ilgilidir. Geleceğe karşı kendimizi güvende hissetmediğimiz sürece de arınamayız.
  • Göbeğin alt kısmında biriken yağlanmalar ise; anneye, hayata ve bedene duyulan öfkelerle alakalıdır. Sadece yağlanma ile kalmaz üreme bölgesi problemleri ile baş başa kalabiliriz.
  •  Karın şişkinliği; sindirilememiş duyguların ve eyleme aktarılamamış bilgilerine işaretidir. Öğrendiğimiz bilgileri başkalarına aktardığımızda, bilgi biriktirirken onu iyice anlayıp sindirdiğimizde alakalı karın şişkinliği problemi beraberinde yok oluyor.
  •  Sırt kısmındaki yağlanmalar; geçmişte yaşanılan çeşitli zorlukların tekrarlayacağına dair korkularla ilgilidir. Vücut bu zorlukları tekrar sırtlanma korkusu ile kendini kuvvetli tutma arzusu güdüyor.
  •  Basen bölgesi babayla olan bağdan kaynaklı güven sorunu yaşamak demektir. Güven duygusunun tam olarak rahat ettirilememesi. Ayrıca baba kayıplarında da bu güven duygusunu hissedememek ergenlikte basen bölgesi yağlanması ile kendini gösterebiliyor.
  • Bacakların altı, hayata güven duyamama, baskıcı ya da aşırı prensipli anneyle olan bağın korumasız hissettirmesidir. Anneniz tarafından aşırı baskı, anlaşılamama, bağ kuramama kalın baldırlara sebep oluyor.
  • Kolların üstü, sevildiğini hissedememe ve bu nedenle korumasız hissetmek. Sanırım önce kendimizi sevmek gerek. Biz kendimizi seversek başkaları da bizi kolay sevecektir.

Tabi ki beslenmek yağlanmamızı etkiliyor. Ama bugün doktorlar da psikolojik yeme içme bozukluğu ile ilgili sıkıntılardan bahsetmiyor mu? Tabi ki benim burada bahsettiğim vücudun muhteşem koruma sisteminin kendini ne tür bir korumaya nasıl aldığından bahsetmekti. Beslenmek, hayatın bize yaptığı teklifleri, güzellikleri ve tatları alıp kabul edebilmemizle ilgilidir. Beslenme şeklimiz, hayat içerisindeki davranışlarımızın formunu gösterir.

Yazan: Nysa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.