GenelOku ve Düşün

Pandemide Evde Yapılabilecek İş Fikirleri

Pandemi de evde yapılabilecek iş fikirleri

Pandemi sürecinde birçoğumuz evlerimize kapandı, bir kısmımız evden çalıştı bir kısmımız ise çalışma hayatına ara vermek zorunda kaldı. Ev ekonomisine destek olmak, aynı zamanda da kendinizi oyalamak için evden yapılabilecek birçok iş fikri var. Bu makale de size evden yapılabilecek iş fikirleri sunacağım. Bununla ilgili internette birçok yazı bulabilirsiniz, ancak bu makale de bu iş fikirlerinin olumlu ve olumsuz taraflarından bahsedeceğim. Böylece karar verirken zorlanmamış olursunuz. İnternette en çok dolaşan iş fikirlerinden bazılarını ele aldım;

Blog Açmak

Bilgisayarınız var, internetiniz de var, e o zaman ne duruyorsun blog açsana, demeyeceğim çünkü blog açmak çok kolaydır fakat açtığınız bloğu paraya çevirmek ise zordur. Bunun için oldukça sabırlı olmalı ve düzenli olarak içerik üretmelisiniz. Öncelikle blog konunuzu çok iyi seçmeniz gerekiyor. Sevdiğiniz bir konu üzerinde olması çok önemli çünkü bir süre sonra içerik üretirken sıkılabilirsiniz. Blogun nasıl açıldığını anlatan birçok yardımcı site var, buralardan faydalanabilirsiniz. Nasıl açacağınızı, nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyice araştırıp öğrendikten sonra bloğunuzu açmanızı öneririm. Paraya dönüştürmek içinse uzun bir süre beklemeniz gerekecektir. Google gibi arama motorlarının blogunuzu tanıması, indexlemesi vesaire bunlar zaman gerektiren işlerdir. Sabırlı ve kararlı değilseniz hiç bu işe girişmeyin derim.

El İşi Ürünlerini İnternetten Satmak

Eliniz maharetli ise, ördüğünüz, diktiğiniz, tasarladığınız vs. ürünler varsa bunları internet üzerinden pazarlamak çok kolay. Vergiden de muaf olduğunuzu hatırlatarak, çeşitli sosyal platformlar üzerinden reklamınızı yaparak ürünlerinize pazar oluşturabilir, online mağaza açabilir, Etsy ve Ebay gibi global sitelerde ürünlerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Geliriniz maksimum düzeye çıkar mı, ürünleriniz tutar mı bunu denemeden bilemezsiniz. Eğer sizin de kaybedecek bir şeyiniz yoksa ve el işini severek yapıyorsanız mutlaka bunu bir deneyin derim.

YouTube’ dan Para Kazanmak

Yaklaşık üç, beş yıl belki de daha fazla geçmişe gitmiş olsaydık YouTube’dan para kazanmanın kolay olduğunu söyleyebilirdim. Ancak etrafımıza baktığımızda herkes YouTuber ya da YouTuber olmak istiyor. Hal böyle olunca yüklediğiniz videoların geniş kitlelere ulaşıp izlenme ve abone sayısını artırmak da bir o kadar zorlaşıyor. İlgi çekici bir kanal oluşturup yüklediğiniz videoların da yine aynı şekilde ilgi çekici olması gerekiyor. Ayrıca YouTube kariyerinize başlamak için video editlemeyi öğrenmeniz ve video üretimi için iyi ekipmanlarınızın olması gerekiyor. İyi bir kamera ve iyi bir mikrofon gibi.

Grafik Tasarımcılığı

Uzaktan davulun sesinin kulağa hoş gelmesi gibi grafik tasarım da insanlara cazip geliyor. Grafik tasarım konusunda bilginiz varsa, freelance olarak evden rahatlıkla çalışabilirsiniz. Bionluk gibi freelance sitelerde kendi müşteri portföyünüzü yaratabilir, kazanacağınız rakamı kendiniz belirleyebilirsiniz. Grafik tasarımdan hiç anlamıyorsanız, biraz photoshop kullanmayı biliyor, grafiğe ilgiliyseniz bile bu işe girmeyin. Bu işi bilenlere bırakın derim.

Sonuç olarak herhangi bir ilgi alanınız varsa bunu ticarete dönüştürmek için acaba tutar mı, para kazanabilir miyim diye düşünmeyin, deneyin. Alakasız olduğunuz bir konu da para kazanmak her zaman biraz daha zordur. O konuyu çok iyi araştırıp, üzerinde çalışarak, konuya hakim olduğunuzda yine durmayın paraya dönüştürme yollarını arayın. Şuan Instagram, Facebook gibi sosyal medya mecraları ürünlerinizin satışını yapabilmeniz için size kaynaklar sunuyor. Biraz reklam bütçesi de ayırarak ürünlerinizin tanıtımını ve satışını buralardan da yapabilirsiniz. Bunun dışında el emeği ürünlerinizin satışını yapabileceğiniz web siteleri, ücretsiz mağaza oluşturabileceğiniz internette çeşitli platformlar bulunuyor. Bunları da kullanarak kendinize ek iş yaratma imkanınız var. Yeterki siz istekli ve kararlı olun.

Hazırlayan: Atalante

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.