Oku ve Düşün

Renklerin Mesajları

renklerin_mesajlari

Hayatta kullandığımız renkler özellikle iş, alışveriş, hastane, yemek, eğitim sektöründe asla bilinçsiz ve rastgele kullanılmaz. Hepsinin yüzyıllardır kültürlere göre bir şekillenişi ve psikolojik etkileri vardır. Hadi bakalım birkaç rengi ele aldığımızda biz de ne etkiler uyandırıyormuş görelim:

Kırmızı (Tutku)

Kırmızı hayat enerjisinin sembolüdür. Döngüsel bir gerçekliği ölüm ve yaşamı temsil eder. Yaşam enerjisi hereğe hayat verirken, aynı zamanda ölümlü olduğunu bize gösterir. Bu döngü hareketi yaratır. Ve kırmızı hareket sembolü haline de gelir.

Kırmızı bize aşkı çağrıştırırken, nefreti de anlatır. Zıtların beraber olma zorunluluğunu anlatır. Sert bir renktir. Aynı tutku, aşk, nefret, neşe ve ölüm gibi.

Temel içgüdümüzün temsilcisidir. Kırmızı kök çakranın rengidir. Ateş elementi, akrep burcu, mars gezegeni kırmızı ile temsil edilirler.

Turuncu (Duygu)

Turuncu dürtü, duygu ve cinsel isteği simgeler. Turuncu bunun dışında sıcaklık, memnuniyet, verimlilik ve sağlıkla ilişkilidir.

Sakral çakra turuncudur. Bu çakra farklı duyguları yönettiği için birçok duygunun rengi de bu çakra da hayat bulur. Turuncu cömertlik duygusunu da barındırır. Metabolizmamı hızlandıran bir gücü vardır. Canlılık, cesaret ve güven verir. Zihni canlandırır. Pankreas, böbrek, dalak, mide, karaciğere faydalı aktif bir renktir.

Emziren annelerin de kullanılması tavsiye edilen bir renktir. Budistlere göre de bilgelik, sezgi ve doğallığı temsil eder. Mutluluk ve neşenin işareti olarak yorumlanır.

Sarı (Entelektüel)

Özellikle altın sarısı tanrısal sembollerle bütünleşen bir renktir. Aşkın, bilgeliğin sadakatin simgesidir.

Yalan söyleyen birinin alın bölgesindeki aurası sarı olmaya başlar. Çünkü korku duygusunu tetikler. Bu anlamda sarı korkaklığı da ifade eder.

Hayata karşı sarı şakacılığı, samimiyeti, rahatlığı yansıtır.

Pek çok renk için birden fazla özellik sayılıyor. Çünkü kültürlere ve inançlara, psikoloji ve ezoterik sistemlere göre birbirine yakın ama farklı simgeler yerleştirilmesinden kaynaklanır. Burada tutarsızlık değil harmoni vardır.

Bir kurdun gözlerinde sarı korkutucu iken, kadın bileğindeki bilezikte baştan çıkarıcıdır.

Sarı mutfakta da tavsiye edilen bir renktir. Spor salonlarında da yüksek uyarı verir, metabolizmayı hızlandırır. Yatak odasına önerilmez, huzurlu uykuyu engelleyebilir.

Yeşil (Evrensel Sevgi)

Kusursuz sevginin anlamıdır yeşil, saf sevgi, yaratmanın rengi. Çok eski yıllardan beri yeşil ruhun gelişimini sembolize eder.

Koyu ve soluk yeşiller, hastalık, soğukluk gibi pek çok negatifliği de yansıtır.

Açık yeşil; sağlık, esenlik, umut, huzur gibi anlamlara gelir.

Yeşil, psikolojik olarak insanı en derinden etkileyen renklerin başında gelir. Etkisi çok hızlıdır. Sakinleştirir. Yatak odası için iyi bir seçimdir.

Sarımsı yeşil tonlar insanı en çok rahatsız eden renktir. Kişilerde toksin etkisi yaratır.

Amerikan kültüründe yeşil parayı temsil eder. İslamiyet de, peygamberin rengi olarak görülür. Hristiyanlarda duanın rengini simgeler. Çinliler için şans getiren bir renktir ve şifa kaynağıdır.

Mavi (İletişim)

Mavi güvenin rengidir. Pek çok ilaç kutusunda bu rengi görebilirsiniz. Bilgelik ve sadakati temsil eder. İçi bilgi ve güven dolu bir iletişimi ifade eder. Kararlı bir renktir.

Dikkat ve konsantrede etkilidir. İletişimi kolaylaştırır. Açık mavi, geniş fikri, gururu, yardımseverliği temsil eder.

Mavi, ruh ve sonsuzluk anlamı taşır.

Mavinin iştah kapatma özelliği vardır. Restoran logolarında bu yüzden maviyi görmeniz pek mümkün değildir.

Hinduizm ve Budizm’i de maviyi diğer dünyanın göstergesi olarak kullanır. Çinliler cennetle özdeşleştirir. Kızılderililerde diğer âlemi anlatır. Hindularda Vişnu ve Krişna mavi renklidir. İslamiyet’te ise umut, erkeklik ve imparatorluk sembolü olarak görülür.

Beyaz (Saflık)

Meleklerin, şifacıların, nurun rengidir. İyiliği temsil eder. Masumiyeti anlatır. Temizliği çağrıştırır. Beyaz savunmamızı düşürür, çünkü güveniriz. Dikkatimizi engeller, iştahımızı açar. Saf ve iştah açan bir renk olması kilo almaya müsait kişilerde sıkıntı yapabilir.

Siyah (Karamsarlık)

Kötülüğün rengi olduğu gibi asaleti de yansıtır. Siyah hırs ve konsantre sağlar. Siyah seven insanlar başarılı olsa da çocuklarda depresif ve içe kapalı psikolojik sıkıntılar oluşturur. İnsani karamsarlığa ve depresyona iter. İnatçılığı arttırdığı için konsantreye sebep olur. Aslında şeytani bir yönü vardır. Bu hırs sonucu başarı belirir. İş dünyasında bu yararından faydalanılır.

Tüm kültürlerde matem, ölüm, hüzün, kötülük ve karanlık güçlerin temsili olduğu ortaktır.

Mor( Ruh)

Lüks, zenginlik ve asaleti temsil eder. Ruhani aşkı da bu renkte buluruz. Gotik ve mistik tüm anlatımlarda yeri vardır.

Tepe çakrasının rengidir. Meditasyonda kullanılır.

Morun kendi içinde zıtlıkları vardır. Aşk ve kölelik, ölüm ve yaşam. Bu rengi çok dikkatli kullanmak gerek kimi yerde ihtiyacımız olmayan bir duyguyu bize yükleyebilir. Karakterimize olumsuz etki yapabilir.

Hormonlarımızı düzenlemede etkisi kullanılan bir renktir.

Yardımcı Kaynak: Ezoterik Şifa

Hazırlayan: Nysa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.